آینده تولید در صنعت هدایای تبلیغاتی

ارسال شده در: دسته‌بندی نشده | 0

در قلب چین و استان گوانگدونگ انقلاب رباتیک مدتیست که به راه افتاده است. حدود دو سال پیش کمپانی Changying Precision Technology که در ساخت قطعات تلفن همراه شهرت دارد، بیشتر ۶۵۰ کارگر انسانی خود را با بازوهای صنعتی جایگزین کرد. این ربات‌ها که با نظارت یک گروه از افراد کار می‌کنند بهره‌وری را سه برابر کردند. همچنین نرخ عیوب کارخانه از ۲۵% به ۵% کاهش یافت.

این کارخانه تنها یکی از شرکت‌هایی است که در آسیا توسط ربات‌ها کار تولید را انجام می‌دهند و تعدادشان نیز رو به افزایش است. این حرکت نیز در مواجه با افزایش هزینه‌های نیروی کار در این منطقه، شروع شده است. به نظر می‌رسد که سرعت آن نیز در طول زمان و نه فقط در چین، شتابان خواهد بود. بر اساس گزارشی از گروه مشاوران بوستون این استفاده گسترده از ربات‌ها تا سال ۲۰۲۵ منجر به کاهش ۱۶% درصدی در هزینه کار تولیدات خواهد شد.

هر چند که پیشرفت‌های رباتیک معمولا سرخط اخبار را به خود اختصاص می‌دهند، تنها قسمتی از تحولات آینده تولید خواهند بود. روندهای دیگری نیز در کار هستند که صنعت هدایای تبلیغاتی را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

آیا تسلط چین ادامه خواهد یافت؟

بزرگترین تغییر قابل تصور در صنعت هدایای تبلیغاتی، تغییر احتمالی در محل کارخانجات آن است. در حال حاضر چین به خاطر هزینه‌ی پایین نیروی کار، بهره‌وری و توانایی‌های موجود، بزرگترین تولید کننده هدایای تبلیغاتی است. چنین ترکیبی در کشورهای غربی یافت نمی‌شود. با این حال یک سوال باقی می‌ماند:

با محیط سیاسی کنونی و نیازرو به رشد مصرف کنندگان به دریافت هرچه سریعتر محصولات، آیا تولید به آمریکا باز خواهد گشت؟ قطعا برای این کشور چنین اتفاقی مزایایی دارد.

از زبان یکی از مدیران صنعت هدایای تبلیغاتی در این کشور می‌شنویم – آقای الکس مورین (Alex Morin):

در اینجا زمان‌های مورد نیاز برای تولید و عرضه تحت کنترل من است. می‌توانم محصولات را انبار کنم، تکنولوژی را نیز به نحوی به کار ببرم که اقلام سریعتر خارج شوند. پردازش سفارشات و ظرفیت ارتقاء خواهد یافت و وقتی که تولید محلی شود کنترل همه چیز در دست ما خواهد بود. اما وقتی که به کارخانجات به آن سوی دنیا می‌رویم، موضوعات کاملا متفاوتی مطرح خواهد شد. متغیرهای گوناگونی وجود دارند که از کنترل ما خارج هستند.

از نظر سیاسی نیز حفظ تولید در خارج سخت‌تر است. دولت ترامپ نیز تعرفه و مالیات جدیدی علاوه بر سایر قوانین محدود کننده برای محصولات خارجی مقرر نموده و در این صورت آیا ماندن تولیدات در چین برای شرکت‌های آمریکایی به صرفه خواهد بود؟

رابرت فایویش (Rober Fiveash) مدیریت کمپانی Brand Fuel:

ایده مالیات مرزی و موااردمرتبط با آن به نظر برای مرد بسیار خوب است. ولی وقتی به خاطر ایجاد عدم اطمینان باعث تاخیر و کاهش انگیزه در تولید کنندگانی می‌شود که می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در آمریکا انجام دهند و همین اثر آن را معکوس می‌کند.

یولینگ لو (Yuhling Lu) معاونت ارشد شرکت Ariel Premium Supply اعتقاد دارد که قسمتی از تولید به آمریکا باز خواهد گشت، اما این بخشی از تولیدات هدایای تبلیغاتی حواشیه را شامل می‌شود و عمده تولیدات در خارج از آمریکا باقی خواهد ماند.

او می‌گوید: سخت است که محل یا کشور دیگری با هزینه نیروی کار به این کمی یافت شود تا در آینده نزدیک تولیدات از چین منتل گردد. از طرفی زیرساخت‌های زیادی برای پشتیبانی از این حجم تولید نیاز است.

از نظر فیویش و مورین با وجود بالا رفتن هزینه‌های تولید در چین، باز همچنان آمریکا برای بازگشت تمام تولید به کشور خود آماده نیست. هزینه نیروی کار این کشور بسیار بالا است و امریکا دیگر ظرفیت تولید بیشتر ندارد.

از نظر مورین بهترین راه حل یادگیری همکاری هوشمندانه‌تر با کارخانه‌جات خارجی است. پیشنهاد او پیش‌بینی از طریق داده‌ها برای تخمین روندها در سفارش توزیع کنندگان هدایای تبلیغاتی و سپس ایجاد اتحاد با کارخانه‌ها برای انبار کردن محصولات به جای تولیدشان بر اساس تقاضا، می‌باشد. بدین ترتیب تولید در خارج از آمریکا باقی خواهد ماند و مواجهه با حجمه‌ی سفارشات آسان‌تر می‌شود.

انقلاب رباتیک

ارسال پاسخ