صدای بازاریابی: ۶ (۱۳۹۵/۱۱/۲۲) [پادکست]

ارسال شده در: صدای بازاریابی | 7

برنامه صدای بازاریابی مرتبط با اخبار بازاریابی و تبلیغات در یک هفته است. در هفته گذشته باز هم بزرگان فضای آنلاین مانند توئیتر و  پینترست خبر ساز شدند. دیجیکالا نیز بار دیگر به توسعه محصولات و خدمات خود پرداخت که چالش‌های آن را از دید دیجیاتو بررسی خواهیم نمود. هیوندای نیز کمپینی را به همراه ارتش امریکا برگزار کرد که دیدن و شنیدن آن می‌تواند الهام بخش باشد.

۱- چالش‌های شروع فروش خودرو به صورت آنلاین توسط دیجیکالا

دیجیکالا زودتر از آمازون خودرو را به محصولات خود اضافه نمود. آن هم در بازار آشفته خودرو ایران که هر روز شاهد قوانین، قیمت‌ها و اتفاقات جدید در آن هستیم. مقاله‌ای در وبسایت دیجیاتو چالش‌های ورود به چنین بازاری را بررسی کرده است که به صورت خلاصه در زیر آمده‌اند.

 1. بی ثباتی بازار

 2. اختلاف قیمت بازار و کارخانه

 3. قوانین نا مشخص خودروهای وارداتی

 4. قیمتگذاری غیر رقابتی (حتی پیش بینی می‌شود قیمت دیجیکالا بالاتر از بازار باشد)

 5. گروه بندی غیرمنطقی و اشتباه

 6. نا مشخص بودن آپشن ها، شرایط گارانتی و چالش های خدمات پس از فروش

۲- کنترل بیشتر وبسایت‌های میزبان تبلیغات AdSense گوگل بر روی موضوع  تبلیغات

گوگل به عنوان یکی از رهبران دیجیتال مارکتینگ دنیا، اعلام کرد که وبسایت های میزبان تبلیغ در AdSense گوگل کنترل بیشتری روی تبلیغات نمایش داده شده بروی وبسایت خود خواهند داشت. وبسایت های میزبان تبلیغات کلیکی به دلایل مختلف مثل: مربوط بودن تبلیغات نمایش داده شده به محتوای سایتشان و جلوگیری از تبلیغ کردن رقبا روی وبسایت آن‌ها دوست دارند که بر روی نوع تبلیغات کنترل داشته باشند.

گوگل اعلام کرد که قابلیت انتخاب موضوع تبلیغ را برای این افراد فراهم کرده است. همچنین تعداد موضوعات و زیر موضوعات از ۲۵۰ عدد به ۴۷۰ مورد افزایش یافته. چنین تعداد زیر موضوعاتی کمک خواهد کرد تبلیغات نشان داده شده را بتوانند هرچه بیشتر کنترل کنند. مثلا بجای جلوگیری از تبلیغ پوشاک می‌توانند انتخاب کنند که فقط عینک و کیف نمایش داده نشود.

درحال حاضر زبان های انگلیسی، چینی، آلمانی، لهستانی، روسی و ترکی را پشتیبانی می‌کند.

۳- معرفی ورژن گوگل کروم به همراه قابلیت نمایش محتوای واقعیت مجازی آنلاین

گوگل ورژن واقعیت مجازی وب را برای مرورگر کروم معرفی کرد. با این قابیت دیگر نیازی نیست برای دیدن محتوای واقعیت مجازی آنلاین اپلیکیشن دانلود کنید. این قابلیت در اندروید شدیدا بر روی استفاده از محتوای واقعیت مجازی تاثیر خواهد گذاشت. به این شیوه واقعیت مجازی به صورت آنلاین پخش شده و اگر با گوشی باشید می‌توانید از هدست وی آر استفاده نموده و با تکان دادن سر زاویه دوربین را در فیلم تغییر دهید.

و با کامپیوتر و لپ تاپ هم با کیبورد یا موس می‌توان زاویه دوربین را تغییر داد. این سرویس کار را برای توسعه دهندگان و سازندگان و همچنین برای بازاریابانی که به دنبال استفاده از این نوع محتوا هستند بسیار راحت تر خواهد نمود.

۴- قابلیت انتشار ویدئوی آنی یوتیوب برای تولید کنندگان با بیش از ۱۰ هزار مخاطب

سرویس ویدئوی آنی (Live Streaming) از جمله روندهایی است که استفاده از آن در شبکه‌های اجتماعی بزرگ دنیا مانند فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام و اسنپ چت تبدیل به یک روند شده است. بسیاری از بازاریابان و افراد مشهور (سلبریتی‌ها) نیز از آن برای حضور فعال و زنده‌تر در فضای آنلاین و کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنند.

در همین راستا به زودی فیلم سازان یوتیوب با بیش از ۱۰ هزار عضو کانال قابلیت لایو استریمینگ و سوپر چت پولی خواهند داشت.

یوتیوب سرویس ویدئوی آنی (یهویی) خود را برای افراد با حداقل ۱۰ هزار عضو کانال راه اندازی کرد. همچنین قابلیت سوپر چت نیز با امکان درآمدزایی برای این افراد فعال خواهد شد. ویدئوهای لایو استریمینگ تمام ویژگی‌های فیلم‌های معمول یوتیوب را خواهد داشت. مثل:

 1. قابل جست و جو

 2. قرار گیری در لیست ویدئوهای پیشنهادی و پلی لیست ها

 3. محافظت در برابر سوء استفاده

در قسمت سوپر چت، طرفدارانی که هنگام پخش ویدئو برای چت با شخصی که طرفدارش هستند پول پرداخت کنند پیامشان با رنگ متفاوت نمایش داده خواهد شد و به مدت ۵ ساعت به حالت پیند (Pined)در بالای قسمت چت او خواهد ماند. همچنین یوتیوب سرعت چت را پایین نگه داشته است تا پخش کنندگان ویدئو بیش از ۲۰۰۰ پیام در ثانیه دریافت نکنند.

۵- پیشی گرفتن ردپای حضور اینستاگرام از توئیتر در فضای آنلاین

حضور آنلاین اینستاگرام از توئئیتر جلو زد. بر اساس تحقیق شرکت سیمیلار تک (Similar Tech) بر روی ۱ میلیون سایت برتر دنیا (بر اساس میزان ترافیک): تعداد وبسیات های دارای ویجت و پست های جاسازی شده (Embeded) اینستاگرام از توئیتر بیشتر شده است.

رشد استفاده از ویجت لایک و فالو اینستاگرام در وبسایت‌ها در ۲۰۱۶ حدود ۳۰۸ درصد بوده است. این مقدار برای توئیتر صرفا ۳۶ درصد می‌باشد.

 همچنین تعداد کاربران شبکه اجتماعی اینستاگرام ماهیانه از ۴۰۰ میلیون به ۶۰۰ میلیون رسیده است. دلیلی برای این رشد استفاده از ابزارهای حضور اینستاگرام در یک سایت به نظر می‌رسد:

الگوریتم نشان دادن پست ها از حالت زمانی به حالتی در آمده است که صفحاتی که یک کاربر بیشتر با آن‌ها درگیر است، پست‌هایشان بیشتر به او نمایش داده می‌شود. به همین دلیل ممکن است برای برندها ترسی مبنی بر عدم نمایش آن‌ها در نیوز فید (NewsFeed) کاربران بوجود آمده باشد. به همین دلیل سعی می‌کنند بیشتر پست‌های اینستاگرام را در وبسایت‌های خود جاسازی نموده و از ابزارهای لایک و فالو بهره ببرند.

۶- تبدیل دوربین تلفن همراه به موتور جست و جوی عکس با اپلیکیشن “لنز” پینترست

اپلیکیشن پینترست با نام” لنز” دوربین گوشی شما را تبدیل به موتور جست و جو خواهد کرد.

پینرتست با اپلیکیشن جدید خود سرچ را به دنیای واقعی آورده است. با این اپ دوربین گوشی قادر به شناسایی اشیا و ارائه مشابه آن در پست‌های پینترست است. کارشناسان این شرکت ادعا کرده اند که “لنز” قادر به شناسایی یک میلیارد شی است. با این حال گفته‌اند که برای یافتن ایده دکور خانه، پوشاک و خوراکی بهترین عملکرد را دارد.

دو قابلیت دیگر در این شبکه اجتماعی:

 • فروشگاه پینترست: در صورتی که عکسی را مشاهده کنید و محصولات مشابه با آنچه در عکس وجود دارد جزو محصولاتی فروشی در پینترست باشد، با کلیک بر روی یک دایره آبی کنار آن شی محصولات خریدنی برای شما نمایش داده خواهد شد.

 • ایده های آنی (Instant Ideas): که هر عکسی در پینترست مشاهده کنید و بخواهید مشابه آن را نیز ببینید با کلیک بر روی دایره‌ی سفید کنار آن موارد مشابه نیز نمایش داده می‌شود.

۷- آنچه بازاریابان درباره درآمد سه ماهه آخر ۲۰۱۶ باید بدانند

خوب، بد و زشت

خوب

با تغییراتی که توئیتر طی مدت اخیر ایجاد کرده کاربران ماهیانه آن افزایش یافته است. همچین رشد کاربران روزانه با شتاب مواجه شده است تا جایی که در ۲۰۱۶ کاربران روزانه توئیتر ۱۱ درصد افزایش یافته‌اند. همچنین تعداد دفعات استفاده روزانه افراد از آن نیز با افزایش روبرو بودهاست.

بد

درآمد تبلیغاتی اما به میزان ۱ درصد در سطح جهانی و ۵ درصد در آمریکا کاهش داشته است. مسئولان توئیتر گفته‌اند که دلیل آن تاخیر بین رشد کاربران و صرف هزینه‌های تبلیغاتی توسط برندها است.

اما تغییراتی که در مدل درآمدی از تبلیغات ویدئویی داشته‌اند نیز باعث کمتر شدن درآمد از آن شده است. (تبلیغات ویدئویی بزرگترین منبع درآمدی توئیتر است.

زشت

توئیتر بسیار تلاش کرده که تبلیغ کنندگان مستقیم را جذب کند. این تبلیغ کنندگان در توییتر از مردم می‌خواهند که:

 1. وبسیاتشان را ببینند

 2. اپلیکیشنشان را نصب کنند

 3. از فروشگاه آنلاینشان خرید کنند

اما تلاش‌هایش برای جذب آن‌ها نا موفق بوده است.

۸- کمپین تبلیغاتی هیوندای به کمک ارتش آمریکا

کمپین تبلیغاتی هیوندای برای سوپر بول (Super Bowl)که در کمتر از یک ساعت آماده شد و بر روی آنتن رفت.

در طول مسابقه سوپر بول آمریکا هیوندای تدارک دید که ارتشیان این کشور مستقر در لهستان بتوانند بازی را با کیفیت بالا در کمپ خود مشاهده کنند. بین دو نیمه با نشان دادن تصاویری زنده از خانواده این افراد سورپرایز بزرگی برایشان تدارک دیده شد. تمامی این اتفاقات فیلم برداری شد و در حدود ۴۸ دقیقه تمامی اقدامات تدوین و آماده‌سازی آن برای پخش صورت گرفته و در تبلیغات میان بازی نمایش داده شد.

نکته جالب این بود که هیوندای در این تبلیغ هیچ خودرویی نشان نداد و فقط نشان داد که یک کمپانی با نیات خوب است.

پادکست بازاریابی:

۱- صدای بازاریابی

۲- صدای بازاریابی: ۱ (۱۳۹۵/۱۰/۱۷) [پادکست]

۳- صدای بازاریابی: ۲ (۱۳۹۵/۱۰/۲۴) [پادکست]

۴- صدای بازاریابی: ۳ (۱۳۹۵/۱۱/۰۱) [پادکست]

۵- صدای بازاریابی: ۴ (۱۳۹۵/۱۱/۰۸) [پادکست]

۶- صدای بازاریابی: ۵ (۱۳۹۵/۱۱/۱۵) [پادکست]

۷- صدای بازاریابی: ۷ (۱۳۹۵/۱۱/۲۹) [پادکست]

7 پاسخ

 1. […] ۶- صدای بازاریابی – برنامه شماره: ۶ (۱۳۹۵/۱۱/۲۲) [پادکست] […]

 2. […] ۶- صدای بازاریابی – برنامه شماره: ۶ (۱۳۹۵/۱۱/۲۲) [پادکست] […]

 3. […] ۶- صدای بازاریابی – برنامه شماره: ۶ (۱۳۹۵/۱۱/۲۲) [پادکست] […]

 4. […] ۶- صدای بازاریابی – برنامه شماره: ۶ (۱۳۹۵/۱۱/۲۲) [پادکست] […]

 5. […] ۶- صدای بازاریابی – برنامه شماره: ۶ (۱۳۹۵/۱۱/۲۲) [پادکست] […]

 6. […] ۷- صدای بازاریابی: ۶ (۱۳۹۵/۱۱/۲۲) [پادکست] […]

 7. […] ۶- صدای بازاریابی: ۶ (۱۳۹۵/۱۱/۲۲) [پادکست] […]

ارسال پاسخ