صدای بازاریابی: ۷ (۱۳۹۵/۱۱/۲۹) [پادکست]

ارسال شده در: صدای بازاریابی | 7

در صدای بازاریابی این هفته (برنامه شماره ۷) از داخل ایران و جشنواره  وب و موبایل شروع و میکنیم و خبرهایی از دنیای دیجیتال مارکتینگ، دستیارهای الکترونیکی و مجازی، سرعت پیشرفت واقعیت مجازی در دنیای وب، تغییرات جدید در تبلیغات فیسبوک و تلاش اسنپ چت برای تولید محتوای بهتر، را مرور خواهیم کرد.

۱- نهمین جشنواره وب و موبایل ایران

 اختتامیه نهمین وب و موبایل ایران در ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۵ برگزار گردید. در این دوره جشنواره مشارکت مردمی رشد چشمگیری داشت و آراء آن‌ها به بیش از ۳۰۰ هزار عدد رسید. داوران این دوره شایان شلیله (بنیان‌گذار جشنواره وب)، میلاد احرام‌پوش (بنیانگذار جشنواره موبایل) و رضا الفت نسب (دبیر انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی) بودند. ۴۰۰۷ وبسایت و ۹۰۸ نرم افزار با یکدیگر رقابت کردند که نهایتا نتایج آن تحت موضوعات مختلف نظیر آموزش آنلاین، بازی‌ها آنلاین ایرانی، خدمات مالی و بانکی و … برای وبسایت‌ها و کسب و کار، آموزش اخبار و مجلات و… برای نرم افزارها، اعلام گردید.

۲- خرید به کمک اپلیکیشن Google Home

خرید در نبرد دستیارهای دیجیتالی تبدیل به خط مقدم جدید شده است. گوگل اعلام کرد که به کمک دستیار دیجیتالی آن قادر به خرید در Google Home خواهید بود.

فروشندگانی که در این زمینه با گوگل همکاری می‌کنند:

Costco, Whole Foods, Walgreens, Pet Smart به علاوه بیش از ۵۰ خرده فروشی ملی و محلی دیگر در آمریکا.

برای شروع باید کاربران آدرس و نحوه پرداخت را تعیین کنند. گوگل برنامه‌های ترفیعی و توسعه دیگری نیز برای آن دارد که در آینده معرفی خواهد کرد. ‌در حال حاضر سفارشات صوتی بیشتر برای محصولات مصرفی و گذری استفاده می‌شود.

احتمالا شاهد همکاری گوشی‌های هوشمند و لپ تاپ برای دیدن لیست خرید و دستیارهای دیجیتال برای ثبت سفارش خواهیم بود.

نا گفته نماند که آمازون در این زمینه از گوگل جلوتر است. چرا که سرچ آن برای خرید محصول قوی تر می‌باشد و فرآیند پرداخت راحت‌تری نیز دارد. همچنین برای بسیاری از سفارشات صوتی در گوگل صفحه آمازون نمایش داده می‌شود.

۳- ارائه یادآوری‌های پیشنهادی توسط کورتانا (Cortana)

سامانه کورتانا ویندوز بر اساس محتوای ایمیل‌ها یادآوری‌های پیشنهادی ارائه می‌کند. این قابلیت جدید قرارملاقات‌ها، موعدهای مقرر و رویدادهایی که زمان حساس دارند را از درون محتوای ایمیل‌ها شناسایی کرده و هشدار می‌دهد. بر اساس اعلام مایکروسافت نیازی نیست که نحوه نگارش نامه‌ها تغییر کند: اگر به کورتانا مدتی زمان بدهید خود را با شما تطبیق خواهد داد.

طی بررسی‌های اخیر کورتانا به عنوان دقیق‌ترین دستیار مجازی اعلام شده است. اما بر اساس میزان نفوذ بین کاربران بعد از دستیار گوگل و سیری آیفون و قبل از الکسا آمازون در رتبه سوم قرار دارد. که یکی از مهمترین دلایل آن نداشتن پایگاه مناسب در تلفن‌های هوشمند است.

این قابلیت در حال حاضر در آمریکا است و به زودی با داشتن اکانت مایکروسافت بر روی اندروید و iOs هم فعال خواهد شد. پس از آن برای سایر سرویس‌های ایمیل  نیز فعال خواهد شد.

۴- واقعیت مجازی برای بازاریابان آماده نیست

سازمان پژوهشی فارستر اعلام کرد: واقعیت مجازی هنوز برای بازاریابان آماده نیست. بر اساس این گزارش حداقل ۵ سال برای تبدیل شدن این تکنولوژی به رسانه انبوه زمان لازم است. با این حال واقعیت  افزوده (Augmented Reality)، ویدئوهای ۳۶۰ درجه و واقعیت آمیخته (Mixed Reality) به عنوان سنگ‌های زیربنای آن رشد خواهند کرد.

دلیل اصلی این امر مقبولیت نیافتن هدست‌های حرفه‌ای واقعیت مجازی تا ۵ سال آینده است. اما ویدئوهای ۳۶۰ درجه با هدست‌های سطح پایین تر در این بین رونق خواهند یافت.

تفاوت این دو: در واقعیت مجازی قابلیت تغییر محیط و موقعیت وجود دارد، اما در ویدئوی ۳۶۰ درجه تنها فیلمی در یک کره گرفته شده و رویدادها و فضا ثابت است و تنها با حرکت سر زاویه دوربین در فیلمی که می‌بینید تغییر می‌کند.

۵- رسیدن تجارت الکترونیک آمریکا به ۱۰۹ میلیارد دلار در سه ماهه آخر ۲۰۱۶

در سه ماهه آخر ۲۰۱۶ با رسیدن تجارت دیجیتال به ۱۰۹ میلیارد ۲۱ درصد هزینه‌های آنلاین از طریق موبایل انجام شد. آمریکایی‌ها در سه ماهه آخر ۱۰۹٫۳ میلیارد دلار هزینه‌های آنلاین داشتند ( و توانستند رکورد بزنند) که ۲۲٫۷ میلیارد آن از طریق موبایل صورت گرفت. تجارت آنلاین کل سال هم به میزان ۳۵۴ میلیون دلار می‌بود.

بازار خورده فروشی آمریکا ۵ تریلیون دلار ارزش دارد که نشان دهنده سهم کمتر از ۸ درصد تجارت الکترونیک از آن است. از آنجایی که سرچ موبایل از دسکتاپ پیشی گرفته، اینکه در ۲۰۱۰ کمتر از ۴ درصد تجارت الکترونیک از موبایل می‌بود اما به زودی به ۵۰ درصد خواهد رسید. گفتنی ست که در حال حاضر ۶۰ درصد خرده فروشی آفلاین تحت تاثیر فضای آنلاین است.

۶- شکل جدیدی از تبلیغات در فیسبوک

پیشرفت تجربه خرید سوشیال: فیسبوک در فید خود تبلیغات خریدنی اضافه خواهد کرد. در طی سال‌های اخیر تبلیغات فیسبوک تکامل یافته است که وظیفه آن بیشتر آگاهی دادن بوده است. همین پیشرفت‌ها در الگوریتم‌های تبلیغات فیسبوک نیز در این چند سال درآمد هنگفتی را برای آن رقم زده است.

تغییرات این پلتفرم نوید این را می‌دهد که به زودی خرید از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز میسر خواهد شد. در ۲۰۱۵ فیسبوک تبلیغات پویا (Dynamic Product Ads) را معرفی کرد که در آن تبلیغات محصولاتی مشابه تصاویری که توسط کاربر در فیسبوک دیده شده بودند به صورت دینامیک به او نمایش داده می‌شد. حالا نوبت به تبلیغات خریدنی رسیده است.

شکل نمایش تبلیغات:

هر تبلیغ از دو عنصر ساخته شده است: یک تصویر یا فیلم شامل محصول اصلی (عنصر اولیه) و صفحه دوم که شامل محصولات بیشتر و مرتبط با محصول اولیه است. با کلیک بر روی تبلیغ کاربر به وبسایت فروشنده فرستاده نمی‌شود بلکه در خود فیسبوک صفحه دوم می‌آید. سپس با کلیک بر هر محصول مشخص کاربر به سایت فروشنده خواهد رفت.

پیش از آن گوگل در AdWords خود تصاویر محصولات را برای خرید نمایش می‌داد. سپس در یوتیوب TrueViews برای تبلیغات قابل خرید اضافه شد. این تبلیغات شاید در نگاه اول مسیر رسیدن کاربر به مرحله خرید را طولانی‌تر کند، ولی دیدن نمونه محصولات مختلف پیش از رفتن به سایت فروشنده می‌تواند برای او ارزش افزاوده داشته باشد.

۷- اسنپ چت و دیسکاوری در تلاش برای محتوای چشمگیر

اسنپ چت به کمک کانال دیسکاوری محتوای اختصاصی تولید خواهد کرد. در چند ماه آینده دو کمپانی برای تولید محتوایی خاص موبایل و بستر اسنپ چت همکاری می‌کنند و شرکت های تبلیغاتی نیز برای اسپانسرینگ دعوت خواهند شد.

معاونت محتوای اسنپ چت گفت:

ما عملکرد دیسکاوری را موقع توسعه و تولید محتواهای خلاقانه برای تلویزیون دیده‌ایم و مشتاقانه منتظر آنچه برای این رسانه جدید خواهند داشت هستیم. اسنپ چت در چند ماه اخیر به دنبال تولید محتوای با کیفیت و اصیل برای خود بوده است و در همین راستا قراردادی دیگر با NBC Universal برای تولید نمایش‌های مخصوص اسنپ مثل The Voice بسته است.

البته اسنپ چت در استفاده از سبک تلویزیونی تنها نیست رقیب سرسخت آن‌ها، فیسبوک هم پیش از این به فکر کمک گرفتن از استدیوهای فیلم سازی بوده است.

پادکست بازاریابی

۱- صدای بازاریابی

۲- صدای بازاریابی: ۱ (۱۳۹۵/۱۰/۱۷) [پادکست]

۳- صدای بازاریابی: ۲ (۱۳۹۵/۱۰/۲۴) [پادکست]

۴- صدای بازاریابی: ۳ (۱۳۹۵/۱۱/۰۱) [پادکست]

۵- صدای بازاریابی: ۴ (۱۳۹۵/۱۱/۰۸) [پادکست]

۶- صدای بازاریابی: ۵ (۱۳۹۵/۱۱/۱۵) [پادکست]

۷- صدای بازاریابی: ۶ (۱۳۹۵/۱۱/۲۲) [پادکست]

7 پاسخ

  1. […] ۷- صدای بازاریابی: ۷ (۱۳۹۵/۱۱/۲۹) [پادکست] […]

  2. […] ۷- صدای بازاریابی: ۷ (۱۳۹۵/۱۱/۲۹) [پادکست] […]

  3. […] ۷- صدای بازاریابی: ۷ (۱۳۹۵/۱۱/۲۹) [پادکست] […]

  4. […] ۷- صدای بازاریابی: ۷ (۱۳۹۵/۱۱/۲۹) [پادکست] […]

  5. […] ۷- صدای بازاریابی: ۷ (۱۳۹۵/۱۱/۲۹) [پادکست] […]

  6. […] ۷- صدای بازاریابی: ۷ (۱۳۹۵/۱۱/۲۹) [پادکست] […]

  7. […] ۷- صدای بازاریابی: ۷ (۱۳۹۵/۱۱/۲۹) [پادکست] […]

ارسال پاسخ