هدایای تبلیغاتی، پلی بین بازاریابی آنلاین و آفلاین

ارسال شده در: روند صنعت | 3

با دنبال کردن اطلاعات و اخبار روز مرتبط با بازاریابی و تبلیغات به احتمال زیاد به این نتیجه می‌رسید که بسیاری از راهکارهای گذشته بازاریابی دیگر کاربرد سابق را نداشته و هزینه کردن در آن‌ها بازگشت سرمایه مناسبی رقم نخواهد زد. (اعتقاد ما نیز بر این است). با این وجود هدایای تبلیغاتی به نظر پلی است بین بازاریابی آنلاین و آفلاین که در ادامه دلیل چنین ادعایی را بیشتر توضیح خواهم داد.

در گذشته بسیاری از برنامه‌های ترفیعی در فضای فیزیکی (آفلاین) انجام می‌شد.  این اقدامات را می‌توان به طور کلی به دو دسته پولی و غیر پولی تقسیم کرد. به طور مثال فروشگاهی که ۵۰ درصد تخفیف فصل اعلام می‌کند در حال اجرای یک برنامه ترفیعی پولی آفلاین است. چنین راهکاری در انواع کسب و کارها از یک فروشگاه محلی تا سازمان‌هایی با شعب سراسری استفاده می‌شود.

از طرفی برخی از برنامه‌های بازاریابی شامل انگیزاننده‌های پولی نیست اما همچنان در فضای فیزیکی (آفلاین) برگزار می‌شود. مثل استفاده از هدایای تبلیغاتی در نمایشگاه‌ها برای جلب مخاطبان یا ارائه این محصولات به جای تخفیف.

(موارد بیشتر استفاده از هدایای تبلیغاتی)

هرچند که چنین برنامه‌هایی در گذشته کاربرد داشته و همچنان نیز بسته به کسب و کار می‌تواند موثر باشد، اما محدود شدن به چنین مواردی غافل شدن از پتانسیل فضای آنلاین و عقب ماندن از سیر تغییرات را به همراه خواهد داشت. در حال حاضر وب این امکان را به ما داده است که صدای خود را در کمترین زمان به افراد بسیار بیشتری برسانیم. در این صورت برنامه ترفیعی ما دیگر به بازدیدکنندگان یک نمایشگاه، رهگذاران یک محله یا مشتریان سابق محدود نخواهد شد و در صورتی که هوشمندانه عمل کنیم با هزینه کمتر بازخورد چند برابر خواهیم گرفت. به همین خاطر در چند سال گذشته شاهد حضور هر چه بیشتر برندها در این فضا و اجرای برنامه‌های بازاریابی خود در آن بوده‌ایم.

در فضای آنلاین نیز برنامه‌های ترفیعی شامل دو نوع پولی و غیر پولی می‌شوند. مثلا وقتی دیجیکالا یا بامیلو پیشنهاد‌های ویژه ارائه می‌کنند در حال ارائه برنامه ترفیعی پولی آنلاین هستند. به دلایلی که گفته شد این بار خریداران دیگر افرادی محدود به یک ناحیه جغرافیایی نیستند بلکه از تمامی ایران خرید انجام خواهد شد. اما در صورتی که به همراه خرید یک هدیه به مشتری ارائه گردد از حالت پولی به غیر پولی تغییر فاز داده‌ایم.

در این میان هدایای تبلیغاتی نکته مشترکی هستند که می‌توانند از فضای آنلاین وارد فضای آفلاین شوند و بالعکس، اما چطور؟ چند نمونه از مواردی که از این ابزار تبلیغات بین دو محیط می‌توان استفاده نمود را در ادامه مطرح می‌کنم:

 

 • هدایای تبلیغاتی از آنلاین به آفلاین:

  • ارائه هدیه در خرید آنلاین: در خریدهای آنلاین می‌توان به جای ارائه تخفیف از هدایای تبلیغاتی با قیمت خرید کمتر از میزان تخفیف استفاده کرد. در این صورت تبلیغ شما هم هزینه کمتر دارد، هم در ذهن مشتری ماندگار خواهید شد و هم تصور مشتری نسبت به ارزش برند شما حفظ خواهد شد.

  • برگزاری مسابقه یا قرعه کشی آنلاین و ارائه هدیه: برنامه‌های ترفیعی آنلاین می‌توانند به صورت قرعه‌کشی یا مسابقه در وبسایت خود شرکت یا شبکه‌های اجتماعی برگزار شوند و برای افراد برنده هدایایی با نام و لوگوی شرکت ارسال شود.

  • درخواست اقدام آنلاین (Online Call To Action) در ازاء هدیه تبلیغاتی: در حال حاضر اطلاعات تماس هر یک از افراد به دارایی ارزشمندی تبدیل شده است که در ازای پیشنهادی قابل توجه در اختیار شما قرار می‌دهند. هدایای تبلیغاتی می‌توانند محرک مناسبی در ازاء درخواست اطلاعات تماس مخاطبان شما باشد.

 • هدایای تبلیغاتی از آفلاین به آنلاین:

  • دریافت عکس افراد با هدایای تبلیغاتی: در صورتی که در فضای فیزیکی مانند نمایشگاه، سمینار یا محل فروشگاه خود هدایای تبلیغاتی ارائه نموده‌اید می‌توانید از افراد بخواهید که تصاویر خود را با این هدایا ارسال کنند یا خود از آن‌ها عکس‌برداری نموده و در اکانت‌های آنلاین سازمانی خود منتشر کنید.

  • دریافت اطلاعات آنلاین تماس (مانند ایمیل) در ازاء هدیه: در رویدادهای تخصصی آفلاین مانند همایش‌ها، نظرسنجی‌ها، نمایشگاه و … می‌توانید در ازاء ارائه هدایای تبلیغاتی، اطلاعات تماس (مانند ایمیل) افراد را بگیرید.

  • برگزاری کمپین هدایای تبلیغاتی آفلاین و انتشار آن در فضای آنلاین: بهتر است ارائه هدایای تبلیغاتی با برنامه و به صورت فعال و با همهمه صورت بگیرد. در اینصورت در مدت زمانی اندک تصاویر بسیاری از صحنه‌های مختلف حضور افراد در کمپین خود برای انتشار در فضای آفلاین خواهد داشت. به طور مثال در برخی نمایشگاه‌های خارجی یک مسابقه ورزشی ساده برگزار می‌کنند و به برندگان جایزه می‌دهند. در همین حین تصاویر چهره‌های شاد این اشخاص ثبت و منتشر می‌گردد.

همانطور که دید موارد ذکر شده تنها چند نمونه از کاربرد هدایای تبلیغاتی ما بین فضای آنلاین و آفلاین می‌بود که به همین خاطر لقبی پلی بین این دو فضا را به آن اختصاص دادیم. هر چند که در سال‌های اخیر پیشرفت تکنولوژی استفاده از هدایای آنلاین را رایج کرده است، اما تحقیقات نشان داده است همچنان دریافت یک هدیه قابل لمس برای بسیاری از افراد هیجان و لذت بیشتری را دارد.

نویسنده: مهرزاد خسروی

تفکر سیستمی

مطالب مرتبط:

۱- چطور موثرترین هدایای تبلیغاتی را برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

۲- ۱۰ دلیل استفاده از هدایای تبلیغاتی

۳- چرا هدایای تبلیغاتی موثر هستند؟ [اینفوگرافیک]

۴- چگونه در توئیتر بدون هزینه هدیه تبلیغاتی بدهیم؟

3 پاسخ

 1. […] ۳- هدایای تبلیغاتی، پلی بین بازاریابی آنلاین و آفلاین […]

 2. شرکت های هواپیمایی و فروشگاه های اینترنتی خیلی این کارو میکنن. من یه بار رفتم فروشگاه اینترنتی بامیلو بامیلو برای نظر سنجی، یه کیسه بهم انواع خودکار و دفترچه و ماگ و سر رسید دادن

  • مهرزاد خسروی

   بله همینطوره، در کل از هدایای تبلیغاتی برای ایجاد انگیزه خیلی استفاده میشه و در ایران هم در حال گسترش هست

ارسال پاسخ